Mülteci kamplarında ne oluyor? Reviewed by El-Com on . CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye’de Suriyelilerin kaldığı kamplarda kız çocuklarının ‘kadın ticaretinde’ kullanıldıklarına iliişkin Arap basınında y CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye’de Suriyelilerin kaldığı kamplarda kız çocuklarının ‘kadın ticaretinde’ kullanıldıklarına iliişkin Arap basınında y Rating:
You Are Here: Home » Kadın » Mülteci kamplarında ne oluyor?

Mülteci kamplarında ne oluyor?

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye’de Suriyelilerin kaldığı kamplarda kız çocuklarının ‘kadın ticaretinde’ kullanıldıklarına iliişkin Arap basınında yer alan iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Oran, “Bu kamplar kontrol edilmekte midir? Bu gelen bilgiler doğrultusunda kamplarda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?” diye sordu. ‘Suriyeli kadın aranıyor’ Önergenin gerekçesinde Arap basınında yer alan iddialara hakkında şu ifadelere yer verildi: “Mısır’ın en önemli yayın organlarından Al – Ahram dergisinin Eylül 2012 sayısında ve başka birçok uluslararası kaynakta, Ürdün, Irak ve Türkiye’deki sığınmacı kamplarında bulunan kadın ve kız çocuklarının ‘kadın ticaretinde’ kullanıldığı yönünde haberler yer almıştır. Haberlere göre, internet sitelerine verilen ilanlarla ‘Suriyeli kadın’ aranmakta, sığınmacı kamplarındaki aileler de para karşılığı kızlarını aracılar eliyle isteklilere satmaktadır. Suriyeli kadın ve kız çocuklarının Umman, Ramtha, Irbid, Karak gibi şehirlere taşındığı, burada ‘Levant Hurisi’ (Doğu Akdeniz Hurisi) adı ile 100 dinar karşılığında ‘satıldığı’ bildirilmektedir.” Erdoğan’a sorulanlar

Önergede şu sorular soruldu:

–  Türkiye’deki kamplarda kalan kadın ve kız çocuklarının güvenliğini sağlamak için kontrol edilmekte midir? Bu gelen bilgiler doğrultusunda kamplarda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? – El Kuds El Arabi gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Abdelbari Atvan’ın verdiği bir bilgiye göre 15 yaşın altındaki kız çocukları da bu ticaretin konusu olmakta veya zorla evlendirilmektedir. Atvan, ‘bu kadar küçük yaştaki kızların zorla evlendirilmesi de bir tecavüz şeklidir’ görüşünü ifade etti. Türkiye’de bulunan sığınmacı kamplarında 18 yaşının altındaki kız çocuklarının bu gibi uygulamalara maruz kalmasını engelleyecek herhangi bir kontrol mekanizması kurulmuş mudur? Hukuk sistemimize göre işlenen bu suçlarla nasıl mücadele edilmektedir? – Yine uluslararası basında yer alan bilgilere göre sığınmacı kamplarında tecavüz olayları yaşanmakta ve kadınlar fiziki şiddete uğramaktadır. Kampın ilk kurulduğu tarihten bu güne kadar güvenlik güçlerimiz, emniyet birimlerimiz veya yargı organlarımıza bu şekilde iletilen kaç şikayet vardır? Güvenlik güçlerimiz ve diğer devlet organları tarafından saptanan vaka sayısı kaçtır?

ANKARA

 

Scroll to top
UA-37549610-1