Sorun Kurtce’de degil’ insanlarda Reviewed by El-Com on . İskoçya’nın başkenti Edinburgh'da düzenlenen ' Maraş Kürtçesinin zenginliği ve geleceği' konulu panelde Kurt dilinin sorunları tartışıldı. [caption id="attachme İskoçya’nın başkenti Edinburgh'da düzenlenen ' Maraş Kürtçesinin zenginliği ve geleceği' konulu panelde Kurt dilinin sorunları tartışıldı. [caption id="attachme Rating:
You Are Here: Home » Kültür » Sorun Kurtce’de degil’ insanlarda

Sorun Kurtce’de degil’ insanlarda

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
İskoçya’nın başkenti Edinburgh‘da düzenlenen ‘ Maraş Kürtçesinin zenginliği ve geleceği’ konulu panelde Kurt dilinin sorunları tartışıldı.

Sorun Kurtce'de degil' insanlarda

Sorun Kurtce’de degil’ insanlarda

Dilbilimci ve çevirmen Mazlum Doğan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Kürtçe ve diğer diller karşılıklı kıyaslanarak Kürtçenin bilinenin aksine zengin bir dil olduğu vurgulandı. Kuzey Kurdistan‘in sinir boylarında Kürtçenin son yirmi yıl içinde hızlı bir asimilasyon yaşadığını belirten Dogan, “Kurdistan’da iken Kürtçe hem köylü dili, hem de baskı aracı olarak görülüyordu. Fakat Avrupa‘ya göç etmek zorunda kalanlar da Kürtçe´den uzak kaldı. Avrupa’dakiler de Kürtçeye köylü dili olarak bakmaya başladı.” diye konuştu.

Kelime ve fiillerden yola çıkarak Kürtçenin ne kadar zengin bir dil olduğunu anlatan Doğan, özellikle ailelerin çocukları ile Kürtçe konuşmalarının önemini vurguladı.

Bir çok yerde Maraş Kürtçesi ile dalga geçildiğini hatırlatan Doğan, başka dillerden kelimelerin kullanılmasının her zaman söz konusu olduğunu; Mardin civarında da ayni sorunun var olduğunu söyledi.

Edinburgh Halkevi tarafından organize edilen ve çok sayıda insanın katıldığı panelde bütün Kürtlere çağrıda bulunan Doğan,

“Cumhuriyet döneminin mağdurları Kürtler, Aleviler ve İslamcılar olarak bilinir. Halbuki Asimilasyon politikalarının en büyük mağduru Kürtçedir.” seklinde konuştu. Ulus olmanın en büyük destekçisinin dil olduğunu ifade eden Doğan, Israrla Kürtçe konuşulmasını istedi.

 

Edinburgh / Kazim Aslan

Scroll to top
UA-37549610-1