Alevilerden Londra’da Miting Reviewed by El-Com on . İngiltere'nin başkenti Londra'da Britanya Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevleri'nin  düzenlediği “Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa Karşı, Laik ve Demokratik T İngiltere'nin başkenti Londra'da Britanya Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevleri'nin  düzenlediği “Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa Karşı, Laik ve Demokratik T Rating:
You Are Here: Home » İNGİLTERE » Alevilerden Londra’da Miting

Alevilerden Londra’da Miting

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
İngiltere’nin başkenti Londra‘da Britanya Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevleri’nin  düzenlediği “Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa Karşı, Laik ve Demokratik Türkiye için Eşit Yurttaşlık” mitingi 16 şubat Cumartesi günü yapıldı. Londra‘nın merkezi bölgesi olan Trafalgar Meydanı’nda yapılan miting saat 12:00 de başladı.
Mitingde AKP hükümetinin Alevilere yönelik ayrımcı politikaları, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini, ayrımcılık, asimilasyon ve savaş politikalarına son verilmesini ve Kürt sorununda demokratik ve barışçıl çözümün sağlanmasını talep eden Aleviler, bu taleplerin yanı sıra mitingde Suriye’de işgalci ve müdahaleci savaş politikaları eleştirildi. “Mezhep savaşı istemiyoruz” sloganları atıldı.
Barış için semah dönülmesinin ardından konuşmalara geçildi.
İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına konuşan Başkanı İsrafil Erbil, “AKP’nin kendisi gibi düşünmeyen tüm yurttaşları ötekileştirdiğini, bu alanda bir araya gelen binlerle artık kimsenin öteki olmasına izin vermeyeceklerini ilan ettiklerini” ilan etti.

Erbil, “Adalet için, hak arayışı için, laik ve demokratik bir Türkiye için, asimilasyona ve savaşa hayır demek için buradayız. Daha önce Ankara’da, Strasbourg’da bir araya gelen yüzbinlerce Alevi’nin sesine ses katmak için buradayız” diye konuştu.
Mitingte bir konuşma yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker ise yaptığı konuşmada “Başbakan Erdoğan Alevilere hak vermez. Buna inananlar yanılıyor. Ayrımcılığa, asimilasyona, inkara ve savaşa karşı eşit haklar mücadelemiz için, mücadelemizi birlikte sürdüreceğiz . Kimseye diz çökmeyeceğiz. Emevi zihniyetiyle beslenen AKP diktatörlüğüne karşı hepimiz kenetlenmeliyiz başka şansımız yok” diyerek, daha güçlü bir Alevi hareketi için herkesi duyarlı olmaya ve Alevi örgütlenmelerine ve cemevlerine sahip çıkmaya davet etti. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak toplumsal muhalefetin tüm dinamikleriyle bir arada mücadele etmeyi önemsediklerini ifade eden Öker, ‘Konfederasyon olarak bir araya geldik ve karar verdik. Artık biz Avrupa’da sadece kendi başımıza, sadece kendi davamız için ve sorunlarımız için değil geldiğimiz ülkede inancından, yolundan, kimliğinden, ideolojisinden dolayı aynı zihniyet tarafından yoksayılan, zulme, baskıya uğrayanlar ile yan yana gelerek ortak eylem ve etkinlikler organize edeceğiz.’diye konuştu.
Londra‘da faaliyet gösteren “Gençlik Gelecektir,Geleceğine Sahip Çık Platformu” adına yapılan konuşmada ise Platformun hedeflerive yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. ayrıca 21 Mart Newrozunda ortak yürüyüşkararı alındığı belirtildi.
Ayrıca alanda birçok pankart açılarak , ’Mezhep savaşı istemiyoruz’, ’Yaşasın Pir Sultan Mücadelemiz’, ’Faşizme karşı omuz omuza’  sloganları atıldı.
Mitinge aralarında Tohum Kültür Merkezi,YÇKM,GİK-DER,DAY-MER,Kurdish,Devrimci Alevi Komitesi,Elbistan Derneği(El-Com),Kırkısraklılar Derneği,Nurhak Kültür Evi,Akçayır Derneği, Pazarcıklılar Derneği‘ninde aralarında bulunduğu demokratik kitle örgütleri ve yöre dernekleride katıldı.

 

Scroll to top
UA-37549610-1