Londra’da Suriye halkıyla dayanışma eylemi yapıldı Reviewed by El-Com on . 16 ekim tarihinde londra'da bir araya gelen çeşitli kurumlar emperyalist savaşa karşı çıkmak ve Suriye Halkına destek vermek amacıyla bir eylem gerçekleştirdile 16 ekim tarihinde londra'da bir araya gelen çeşitli kurumlar emperyalist savaşa karşı çıkmak ve Suriye Halkına destek vermek amacıyla bir eylem gerçekleştirdile Rating:
You Are Here: Home » İNGİLTERE » Londra’da Suriye halkıyla dayanışma eylemi yapıldı

Londra’da Suriye halkıyla dayanışma eylemi yapıldı

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
16 ekim tarihinde londra‘da bir araya gelen çeşitli kurumlar emperyalist savaşa karşı çıkmak ve Suriye Halkına destek vermek amacıyla bir eylem gerçekleştirdiler. TC Büyükelçiliği önünde yapılan eylemde AKP hükümetinin suriye politikası ve savaş çığrtkanlığı protesto edildi. ” katil ABD İşbirlikçi Akp elini Ortadoğu’dan çek” yazılı bir pankartın açıldığı eylem atılan sloganlar ve okunan basın açıklamasıyla sona erdirildi. eyleme Tohum Kültür Merkezi, YDG, Day-Mer,YÇKM,El-Com ve Gik-Der katıldı.
Baın açıklaması metni:
Emperyalizmin Askeri olmayacağız, AKP`nın Savaş politikalarını durduracağız!

AKP, üzerinde tartışılmayacak ve belgeli olarak, ABD emperyalist tekelleri tarafından iktidara getirilen bir siyasi güç olduğu açıktır. Uygulamaları ve politikaları da bunun en yalın göstergeleri olarak siyaset sahnesindeki yerini, belirgin bir şekilde aldı ve almaya devam ediyor.
Suriye sorunu, bir Ortadoğu sorunu ve direkt Türkiye, İran, Suriye, Filistin, Kürdistan, Irak ve İsrail’i de içine alan geniş bir alana yayılmaktadır. Ortadoğu sorunu, yakın bir zamana kadar Türkiye’yi dışında tutmuştu. AKP hükümetine kadar Türk devleti de direkt bu sorunun içine girmekten kaçınmıştı. Ancak, AKP direkt bu soruna bağlı olarak doğmuştur. Daha açıkçası, ABD’nin, Ortadoğu’nun yeniden paylaşımının bir ürünü olarak siyaset sahnesine çıkarılmış ve Türk egemen sınıfları arasındaki çatışmada AKP, ABD ve Batılı emperyalistlerce açıktan desteklenmiş ve bütünüyle devlete egemen olması arkasındaki sermaye güçleriyle sağlanmıştır. Türkiye’deki egemenler arasındaki özellikle son on yıllık gelişmeler, emperyalist (batı) burjuvazinin çıkarlarına uygun bir şekilde dizayn edilmiştir.
Emperyalistler açısından, Suriye sorunu, Ortadoğu’ya egemen olmanın bir denklemi haline gelmiştir. Çünkü buraya egemen olmak, Ortadoğu’nun esas güçlerine egemen olmak anlamına geliyor. İran’ın düşme sorunu ya da iyice zayıflaması ve onun iç dengelerinin değişmesi de Suriye’nin düşmesine bağlıdır. Suriye ve İran’ın düşmesi, Çin ve Rusya’nın bölgede iyice zayıflaması ve bütün kozların batılı emperyalistlerin eline geçmesi demektir.
AKP ve Türk egemen sınıfları, başta ABD olmak üzere batılı emperyalistlerin bir savaş taşeronu olarak öne sürülerek direkt savaşın içine itilmiştir. Türk egemen sınıfları daha Libya olayında böyle bir savaşın içine itildi ve Suriye sorunu ile tam olarak emperyalistlerin öncü gücü, ileri karakolu ve deyim yerindeyse paramiliter bir
Bölgesel güç durumuna getirildi. İşbirlikçi AKP`nin özenle kendi iç kamuoyuna göstermeye çalıştığı gibi Suriye’de olan olayların bir alevi suni çatışmasıymış gibi gösterme çabası kendi iç kamuoyunu maniple etmekten başka bir çaba değildir. AKP, bu durumunu, kitlelerden, “din” perdesiyle gizlemeye çalışıyor.
Tabutçular ve mezarcılar nasıl ki, geleceklerini yaşlıların peş peşe ölmesine bağlamışlarsa, AKP ve arkasındaki sermaye gücü de geleceğini savaşa bağlamış durumdadır.
AKP, bundan sonra içeride ve dışarıda savaş hali durumunda kalmadan iktidarda kalamaz. İçeride, başta Kürt ulusuyla bir savaş halinde ve bunu son genel seçimden buyana daha da tırmandırmıştır
AKP 4.Kongre öncesi Erdoğan’ın Kürtlere “mavi boncuk” dağıtmaya çalışması, Suriye’ye dönük politikasının bir ön girişimiydi. “Savaş Tezkeresine’’ gerekçe olarak öne çıkarılan “Akçakale” olayı ise, AKP hükümetinin bir senaryosuna daha çok benziyor. Son günlerde bu tür senaryolar hızla çoğaltılıyordu. Savaş uçaklarının Suriye hava sahalarını ihlal etmeleri, Antep de patlatılan bombalar ve katliamlar, sık sık Suriye içlerinden Türkiye tarafına “düşen” bombalar, “tezkere gerekçelerine’’ yönelik girişimlerdi. Kamuoyuna karşı kendilerini haklı çıkaracak bir fırsat kolladıkları ve bu fırsatları yaratmak için yoğun bir çaba harcadıkları açıktı
Bu nedenlerle, savaşa karşı en aktif bir şekilde mücadele, emperyalizmin ve AKP’nin halk düşmanı politikalarının teşhiri ise kaçınılmaz bir zorunluluk oluyor. Bu savaşa karşı geniş yığınların örgütlenmesi ve harekete geçirilmesi olmazsa olmazlardan biridir. Bu savaşı ve emperyalist politikaları boşa çıkaracak olan örgütlü kitle hareketleridir. Bu nedenle, emperyalist savaş karşıtı tüm güçlerle eylem birlikleri ve ittifaklar yapılmalıdır.

Bu emperyalist savaşı ve AKP’nin savaş politikalarını önleyecek olan yegane güç işçi ve emekçilerin geniş birleşik bir muhalefetidir. AKP’yi de sahneden silecek olan yine bu güçlerdir.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi -Tohum Kültür Merkezi – Yeni Demokratik Gençlik- Yeni Kadın –Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi – Avrupa Demokratik Kadın Hareketi – Day-MerDay-Mer Gençlik – Londra Toplum Merkezi – Göçmen İşçiler Kültür Derneği – Sosyalist Kadinlar Birliği, -Halk Evi – Kurdish – Özgür Roni Gençlik Birliği – Roj Kadın Birliği – Dersim-DerEL-COMNurhak Kültür Evi- Londra Koçgiriler Derneği

 

Scroll to top
UA-37549610-1