Londra’da Newroz Yürüyüşü için açıklama Reviewed by El-Com on . Her yıl İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan 21 Mart Newroz yürüşü için İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi salonunda basın açıklaması yapıldı. [captio Her yıl İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan 21 Mart Newroz yürüşü için İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi salonunda basın açıklaması yapıldı. [captio Rating:
You Are Here: Home » İNGİLTERE » Londra’da Newroz Yürüyüşü için açıklama

Londra’da Newroz Yürüyüşü için açıklama

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
Her yıl İngiltere’nin başkenti Londra‘da yapılan 21 Mart Newroz yürüşü için İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi salonunda basın açıklaması yapıldı.

Londra'da Newroz Yürüyüşü için açıklama

Londra‘da Newroz Yürüyüşü için açıklama

Britanya Demokratik Güç Birliği tarafından yapılan basın açıklamasında ilk olarak Yaşar Kemal için bir konuşma yapılarak anıldı. Daha sonra Demokratik Güç Birliği tarafından hazırlanan basın metni okundu. “Newroz’un Aydınlığıyla Rojova Devrimine” başlıklı açıklamada şu görüşlere yer verildi.
Rojava’dan yükselen ışık ve Kobane’de yaratılan büyük zaferin aydınlığıyla 2015 Newroz’una hoş geldin diyoruz bu yıl.
Bütün dünya halklarına Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Kafkasya’ya kadar kan kusturan Emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri özellikle Ortadoğu ve Arap yarımadasını savaş alanına çevirmiş, Yemen, Afganistan, Libya, Sudan, Irak, Suriye, Lübnan, Pakistan ve son olarak Ukranya emperyalistlerin kendi aralarında iktidar ve güç savaşlarının sonucu olarak milyonlarca insanın hayatını kaybettiği, milyonlarcasının yaralandığı bataklıklara dönüşmüş durumdalar.
On yıllardır İsrail siyonizmi, Amerika ve İngiliz emparyalizmine karşı büyük ve destansı bir direniş sergileyen Filistin halkının baş eğmez duruşunu bir yana bırakırsak bölgenin en önemli direniş mevzilerinden bir diğeri Kürt halkının özgürlük mücadelesidir.”

Londra'da Newroz Yürüyüşü için açıklama

Londra‘da Newroz Yürüyüşü için açıklama

Açıklamanın devamında ise “Bundandır Kawa’nın yaktığı ateş 2015 Newroz’unda Anadolu, mezopotamya ve Ortadoğu’da daha büyük bir alanı aydınlatacak bütün dünya halklarına umut olacaktır.
Bizler aşağıda imzası olan kurumlar olarak başta Kürt halkı olmak üzere bütün bölge halklarının özgürlük ve direniş bayramı olan Newroz’u kutluyor, Newroz çoşkumuza çoşku katan başta Kobane’de düşenlerimiz olmak üzere bütün ölümsüzlerimizin önünde sayğıyla eğiliyoruz.” denildi ve 21 Mart günü saat 16:30 da Wood Green‘de bulunan Haringey Civic Centre önünde başlayacak olan Newroz Yürüyüşüne çağrı yapıldı.
Newroz çağrısının ardında Britanya HDP seçim komisyonundan bir temsilcide seçim sğreci ile ilgili bilgilendirmeler yaptı. Konuşmasında yurtdışındaki oyların HDP’nin barajı aşmasında büyük payının olacağını ve bu yüzden ciddi bir çalışmanın yapılması gerektiğini belirtti.
Soru-cevap bölümünden sonra açıklama sona erdi.
Britanya Demokratik Güç Birliği içerinde yer alan kurumlar: Britanya Kürt Halk Meclisi, Day-Mer, Dersim-Der, El-Com, Göçmen İşçiler Kültür Derneği (Gik-Der), İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Kırkısraklılar Dayanışma Merkezi, Komkar, Londra -Koçgirililer Derneği,Tilkililer Derneği, Tohum Kültür Merkezi, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Kaşanlılar Derneği, Alxas-Kistik Kom

Scroll to top
UA-37549610-1