Londra`da Aleviler Yürüdü Reviewed by El-Com on . Londra'da Türkiye'deki yeni anayasa sürecini protesto etmek için yüzlerce Alevi toplandı. Türkiye'deki yeni anayasa çalışmaları kapsamında Aleviler'in bu süreci Londra'da Türkiye'deki yeni anayasa sürecini protesto etmek için yüzlerce Alevi toplandı. Türkiye'deki yeni anayasa çalışmaları kapsamında Aleviler'in bu süreci Rating:
You Are Here: Home » İNGİLTERE » Londra`da Aleviler Yürüdü

Londra`da Aleviler Yürüdü

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page

Londra‘da Türkiye’deki yeni anayasa sürecini protesto etmek için yüzlerce Alevi toplandı.

Türkiye’deki yeni anayasa çalışmaları kapsamında Aleviler’in bu sürecin dışında tutulduğu gerekçesiyle toplanan yüzlerce Alevi, hükümeti protesto etti.

Londra‘da faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri ve derneklerin temsilcilerinin de katıldığı topluluk, polisin güvenlik önlemleri altında yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında protestocular ‘Eşitlik İstiyoruz’, ‘Türkiye’de demokrasi istiyoruz’, ‘Eşit Yurttaşlık Hakkı İstiyoruz’ ve ‘Zorunlu Din Desleri kaldırılsın’ yazılı dövizler taşıyıp sloganlar attılar.

Yürüyüş sonrasında Cemevi Başkanı İsrafil Erbil bir konuşma yaptı. Aleviler’in Londra‘da özgürlük yürüyüşü başlattığını ve artık hiç bir gücün bunu durduramayacağını kaydeden Erbil, “Aleviler kendi kimlikleriyle kendi değer yargılarıyla ve kendi gelenek, görenekleriyle artık var olacak var olmaya devam edeceklerdir” dedi.

Britanya Alevi Örgütleri adına okunan basın açıklamasında da Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve AKP’nin Alevileri yok saydıkları ve Cemevlerini yasakladıkları savunularak Türkiye’de yaşayan tüm insanların kendisini içinde bulduğu, ana dillerin kullanılabildiği, sivil, eşitlikçi, demokratik, özgürlükçü ve laik bir anayasa talebi tekrar edildi.

Yapılan açıklamadan sonra türküler eşliğinde çekilen halayların ardından eylem sona erdi.

Scroll to top
UA-37549610-1