Londra’da Newroz için basın açıklaması yapıldı Reviewed by El-Com on .  İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya gelen Demokratik Kitle Örgütleri ve Yöre Dernekleri Londra’da bu yıl yapılması planlanan Newroz yürüyüşü için basın  İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya gelen Demokratik Kitle Örgütleri ve Yöre Dernekleri Londra’da bu yıl yapılması planlanan Newroz yürüyüşü için basın Rating:
You Are Here: Home » İNGİLTERE » Londra’da Newroz için basın açıklaması yapıldı

Londra’da Newroz için basın açıklaması yapıldı

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
 İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya gelen Demokratik Kitle Örgütleri ve Yöre Dernekleri Londra’da bu yıl yapılması planlanan Newroz yürüyüşü için basın açıklaması yaptı.
4 Mart pazartesi günü DAY-MER binasında yapılan basın açıklaması yapılan açılış konuşmasıyla başladı.
15 DKÖ ve Yöre derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu platform adına yapılan konuşmada, “geldiğimiz ülkeden kilometrelerce uzaklıktada olsak, kültürümüze, ülkemizde yaşanan gelişmelere duyarsız kalmıyoruz. Bu bağlamda 21 Mart Newroz günü bir yürüyüş yapacaklarını” belirttiler.
Tottenham Green Centre önünden Edmonton Green Centre önüne yapılacak yürüyüşe çağrıdan sonra basın açıklaması metni okundu.

Okunan Basın Metni:

Basına ve Komuoyuna

Sayın basın mensupları ve değerli halkımız.

T.C. devleti tarih boyunca, başta Kürt ulusu olmak üzere, çeşitli milliyetlere mensup Ermeni, Rum, Süryani, Keldani’lere karşı, zorla Türkleştirme politikasıyla asimilasyona uğratmış, asimle edemediklerini de çeşitli baskı ve katliamlara uğratarak, kanlı bir tarih yazmıştır. Kürt ulusu ve diğer milliyetlere mensup ulusların kendini ifade etme hakkını ortadan kaldırmış ve hükümet olan partilerde, anti-demokratik ve faşizan yöntemlerle, devlet gelenekli politikalarını günümüze dek sürdürmüşlerdir.

Üç dönemdir iktidarını koruyan gerici AKP, seçim meydanlarında verdiği vaatlerin yalandan başka bir şey olmadığı ortaya çıkmıştır. “ Demokratik açılım, Kürt açılımı ve Alevi açılımı” konsepti altında sunduğu paketlerin içinde “tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek dil” denklemi çıkmıştır. AKP’nin hedeflediği bu politika, Türkleştirilmiş bir Kürt halkı, sünnileştirilmiş bir Alevi toplumu oluşturmanın hayaliyle, kafatasçı, ırkçı siyasetiyle, köleleştirilmiş bir insan tipi yaratmanın peşindedir.
Bu politikalar doğrultusunda, KCK operasyonu adı altında, Kürt halkının meşru iradesiyle seçilen, binlerce belediye başkan ve çalışanları barbarca gözaltına alınarak, on yıllara varan hapis cezası istemiyle tutuklanmışlardır. İnsansız hava uçaklarının rasgele sivil yerleşim alanlarını bombalaması sonucu, yüzlerce çocuk, kadın ve genç insanlar katledilmişlerdir. EMASYA adı altında, oluşturulan özel güvenlik birimiyle de, onlarca operasyon düzenlenerek, yeni faili meçhul cinayetler ve işkence tezgahları kurulmuştur.
Bugün Kürt ulusunun ödediği bedel, verdiği onca kan ve can sonucu kazandığı mevziler, AKP hükümeti tarafında kuşatılmak istenmektedir. Haziran 2011 seçimler öncesinde başlatılan tutuklama furyası, seçimlerde sonra çıtası yükseltilerek muhalefet eden tüm kesimleri içine alarak sürek avına dönüşmüştür. KCK adı altında devam ettirilen operasyonlar; yasal siyaset yapan, BDP’li yöneticiler ve onunla ilişkili olan tüm devrimci, ilerici kesim, kurumlar, dernekler ve sendikaları dalgaları arasına almıştır. Bugüne kadar yürütülen operasyonlarda, milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, hukukçular, gazeteciler, sendikacılar, yazar ve akademisyenler de oluşan toplumun en diri ve dinamik kesimi hedefe konmuştur.
Hemen, hemen her gün; ülkenin dört bir yanında işçilere, köylülere, emekçilere, ilerici, yurtsever devrimci ve sosyalistlere dönük kapsamlı gözaltı operasyonlarıyla ve hiçbir akıl kırıntısı dahi taşımayan gerekçelendirmelerle gerçekleştirilen tutuklama kampanyalarıyla örülü hale gelmiştir. İstisnasız her gün işçiler, köylüler, emekçiler, sendikacılar, öğrenciler ve ezilenler ile halkın devrimci, demokratik örgütlü güçleri, “terör örgütü” klişesi altında gerçekleştirilen siyasi operasyonlara maruz kalmaktadır.

AKP hükümetinin tüm bu baskı, asimilasyon, anti demokratik uygulamalarına karşı. Tüm ezilenler ve Kürt halkı tarih boyunca özgürlük çağrısına sahip çıkıp, Dehak’ların zulmüne karşı, özgürlükleri ve onurları için ayağa kalktmışlardır. Ve bin yıllardan bu yana, Demirci Kawa’lar isyan ateşini daha da harlayıp halkların özgür geleceğini yaratmanın direniş türkülerini her dilden hep beraber söylüyorlar.
Özgürlük ateşleri yanmaya devam ediyor. Halklar yeni Dehak’ların baskısına terörüne ve katliamlarına baş eğmeyeceğini haykırıyor. Ve ortadoğu halkları emperyalizmin ve onun işbirlikçilerinin baskılarına karşı direniyorlar.
Ve Newroz, ezilen mazlum halkların zafer ve özgürlük ateşini yaktıkları gündür. Ve Newroz modern Dehak’lara karşı mücadelenin boyutlandığı, halkların emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı savaşlarını yükselttikleri gündür Newroz.
Bugün Newroz ateşi Ortadoğu’nun dört bir yanında; Kürt, Türk, Arap ve Acem ve çeşitli milliyet ve inançlardaki halkların mücadelesinde bir isyan ve özgürlük manifestosudur.
İnsanlık tarihinde Dehak’ların zulmüne karşı direnenler hiç eksik olmamıştır. Hallac-ı Mansur’dan, Nesimiye, Şeyh Bedrettinden, Pir Sultana; Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta karanlık güçlere karşı eşitlik ve özgürlük için Dehak’lara karşı ateşte semah dönenlerin günüdür Newroz.
Zilan’dan, Ağrı’ya, Dersim’den, Koçgir’iye, Newela Kasaba’dan Uludere’ye devam eden Dehakların inkar asimilasyon ve katliam politikarına karşı; Seyh Sait’ten, Seyit Rıza’ya, Mazlum’un isyanından, dörtlerin yaktığı ilk ateşte, Kürt kadınının özgürlük mücadelesinin direngen ve asi kadını Sakine Cansız’dan devralınan bayrakla, eşitlik ve onurlu bir yaşam için direniş Newroz ateşleriyle sürüyor.
Direniş; Kürt ve Türk halklarının özgürlüğü için zülme karşı tereddütsüzce idam sephasını tekmeleyen Deniz Gezmiş ve arkadaşları gibi ve yine halkların özgürlüklerini boğmak isteyenlere karşı ‘biz buraya teslim olmaya gelmedik’ diye haykıran Mahirler gibi, her türlü zorbalığa karşın ‘serini verip halkların özgürlüğü için sırrını vermeyen İbrahim Kaypakkayalarin şahsında devam ediyor.
Bugün Newroz ateşi işçilerin grev çadırında, Kürt halkının eşitlik mücadelesinde, inancı yok sayılan Alevi halkının semahlarında ve tüm Ortadoğu halklarının emperyalizme ve onun işbirlikçisi diktatörlüklerine karşı verdikleri haklı mücadelede yükseliyor.
Tüm bu baskı ve şiddete karşı ezilenler bu yılda Newroz’un geleneğine uygun olarak direnişini bütün alanlarda en üst noktaya çıkararak alanlarda kutlayacak. Çünkü Newroz Özgürlüğe çağrıdır, Çünkü Newroz Dayanışmadır, Newroz isyandır, Newroz haksızlığa başkaldırıdır.
Bizler aşağıda imzası bulunan kurumlar bu basın açıklaması aracılığıyla, halkların kardeşliği sesinin daha yükseldiği bir Newroz kutlanması için tüm demokratik kurum ve kişilerin duyarlılığını bekliyoruz. Bu vesile ile birkez daha tüm emekçi halkların Newroz’unu kutluyor ve tüm halkımızı ortak düzenlediğimiz bu Newroz yürüyüşüne katılmalarını bekliyoruz .

Yaşasın Halkların Kardeşliği!
Tüm ezilen milliyetlere ve inançlara tam hak eşitliği!
Newroz Piroz Be!
Newroz yuruyusu:
Tarih:21 mart persembe
Saat:18:00
Toplanma yeri:Tottenham green centre onu
DUZENLEYEN KURUMLAR: Halkevi,Kurdish,Tohum kultur merkezi,Gik-der,CEMEVI,Day-mer,Yuzcicek Acsin Kultur Merkezi,Dersim-der,Kocgiriler dernegi,EL-COM,Kirkisraklilar dernegi

AHM-ATİK Haber Merkezi

Scroll to top
UA-37549610-1