İzmir’de 9’u çocuk 58 kişinin cesedine ulaşıldı Reviewed by El-Com on . İzmir - Ahmetbeyli’deki Baradan Koyu’ndan Avrupa'ya çıkmak isteyen ve aralarında Kürtlerin de olduğu mültecileri taşıyan tekne battı. 2’si bebek olmak üzere 9 ç İzmir - Ahmetbeyli’deki Baradan Koyu’ndan Avrupa'ya çıkmak isteyen ve aralarında Kürtlerin de olduğu mültecileri taşıyan tekne battı. 2’si bebek olmak üzere 9 ç Rating:
You Are Here: Home » Slider » İzmir’de 9’u çocuk 58 kişinin cesedine ulaşıldı

İzmir’de 9’u çocuk 58 kişinin cesedine ulaşıldı

İzmir’de 9’u çocuk 58 kişinin cesedine ulaşıldı

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
İzmir – Ahmetbeyli’deki Baradan Koyu’ndan Avrupa‘ya çıkmak isteyen ve aralarında Kürtlerin de olduğu mültecileri taşıyan tekne battı. 2’si bebek olmak üzere 9 çocuğun da aralarında bulunduğu toplam 58 kişinin cesedi çıkarıldı.
Mültecilerin bugün yerel saat 04.00 sıralarında Baradan Koyu’na geldikten sonra buradan balıkçı teknesine alındıkları, ancak teknenin aşırı yükten dolayı kayalara çarparak, battığı tespit edildi.
Kurtulan mültecilerden alınan bilgiler sonrasında da arama kurtarma çalışmaları başladı. Balık adamların, teknenin alt kısmındaki bölümde ulaştığı cesetler Sahil Güvenlik botlarına alınıp kıyıya çıkartılıyor. Olayın ardından kaçmaya çalışan tekne kaptanı ve teknenin makinesinden sorumlu olduğu belirtilen kişi yakalandı. Teknede 60 kişinin bulunduğu yönünde çelişkili ifadeler verdiği öğrenilen tekne kaptanının, mültecileri nereye götüreceği hakkında bilgi vermediği ifade edildi.
Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, olay yerinde yaptığı açıklamada, “Bugün saat 05.20’de tekne yola çıktıktan sonra battığını tespit ettik. Bu bölgede bu tür kaçak geçmeye çalışanlar olabiliyor. Ancak kısa süre içinde bize kaçak geçiş olacağı yönünde ihbar gelmedi. Araştırmalarımız sürüyor” diye konuştu.
Kuşadası’ndaki balıkçılardan kiralandığı tespit edilen teknenin 15 metre uzunluğunda olduğu bildirildi. Teknenin İstanbul’dan bir tersaneden kaptan olan Burhan Yılmaz ve yardımcısı Mustafa Mucuk tarafından kiralandığı öğrenildi. İstanbul’dan İzmir’e getirilen teknenin arıza yaptığı, kaptan ve yardımcısı tarafından onarıldıktan sonra mültecilerin alındığı belirtildi.
Bir önceki bilançoda İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk, Sahil güvenlik ekiplerince yürütülen ve deniz polisinin de destek verdiği çalışmalarda 24’e cesede ulaşıldığını söylemişti. Totuk, ölenlerin arasında kadın ve çocukların da bulundu bilgisini verirken,  teknenin ambar bölümünde halen 15 cesedin bulunduğunu tespit ettiklerini sözlerine ekledi. Vali vekili Totuk, “Dalgıçlar tarafından gözle yapılan bu tespit doğrultusunda ölü sayısının 54 olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.
Yeni bilançoya göre 2’si bebek olmak üzere 9 çocuğun da aralarında bulunduğu toplam 58 kişinin cesedi çıkarıldı.  45 kişinin kurtulduğu, bunlar arasında tekne kaptanı ve yardımcısının olduğu belirtildi.
Menderes kaymakamına göre mültecilerin çoğunluğu Filistinlilerden oluşuyor. Mültecilerin kimlik bilgileri ve kökenleri tespit edilmeye çalışılırken, mültecilerin Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları öğrenildi.  En fazla 70 kişiyi kaldırabilen tekneye 103 mültecinin doldurulduğu edinilen bilgiler arasında.
HASEKİLİ KÜRTLER
Bu mülteciler arasında çok sayıda Batı Kürdistanlı Kürt de var. Bunlardan 14’ünün ise Haseki kenti nüfusuna kayıtlı oldukları öğrenildi. Dram sırasında teknede bulan Kürtlerden isimleri öğrenilenler şöyle: Ferhat Emer, Şivan Eemer, Lava Emer, Saliha Ebdo Selmo, Ehlem Yunus, İbrahim Yunus, Cîhan Yehya Yunus ile çocukları Mehemet, Murat ve Cumana; Şiyar Emer, Cumana Yunus il eşi Amir ve iki aylık bebeği.
Dramın hemen ardından jandarma ekipleri, organizatör oldukları belirlenen birinin ismi Burhan Yılmaz olan iki Türkiye vatandaşını gözaltına aldı.  Organizatörlerin tekneyi Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki balıkçılardan kiralayıp Ahmetbeyli’ye getirdikleri belirtilirken, mültecilerin bağlantı kurduğu diğer tacirlerin kimlikleri ve kaldıkları otellerin belirlenmesi için soruşturmanın sürdüğü ifade edildi.

ANF

Scroll to top
UA-37549610-1