Hançıplak’lı Fidan Doğan ve İki Kürt Siyasetçi Paris’te Katledildi Reviewed by El-Com on . [caption id="attachment_1012" align="alignleft" width="300"] Elbistan Hançıplak'lı (Button) Fidan Doğan ve İki Kürt Siyasetçi Paris'te Katledildi[/caption] Elbi [caption id="attachment_1012" align="alignleft" width="300"] Elbistan Hançıplak'lı (Button) Fidan Doğan ve İki Kürt Siyasetçi Paris'te Katledildi[/caption] Elbi Rating:
You Are Here: Home » Avrupa » Hançıplak’lı Fidan Doğan ve İki Kürt Siyasetçi Paris’te Katledildi

Hançıplak’lı Fidan Doğan ve İki Kürt Siyasetçi Paris’te Katledildi

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page

Elbistan Hançıplak’lı (Button) Fidan Doğan ve İki Kürt Siyasetçi Paris‘te Katledildi

Elbistan Hançıplak’lı  (Button) Fidan Doğan ve İki Kürt Siyasetçi Paris‘te Katledildi

lınan bilgilere göre kimliği belirsiz kişi yada kişiler, Gare du Nord’da bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’na girerek saldırıda bulundu.
İçerde bulunan Kürt siyasetçi Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez adındaki genç kadın katledildi.

Saldırıda susturuculu silah kullanıldığı sanılıyor. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Cansız ve Doğan’ın başlarından, Söylemez’in ise karnından vurulduğu bildirilirken, Fransız polis bina içerisinde incelemelerde bulunuyor. Cenazelerin halen bina içinde olduğu kaydedildi.

Saldırının saati tam olarak bilinmiyor. Olay yerindeki Özgür Politika gazetesi muhabiri Selma Akkaya, Fidan Doğan’dan saatlerce haber alınamaması üzerine, arkadaşlarının gece saat 01.00 sıralarında binaya geldiklerinde kapı önünde kan izleri görünce kapıyı kırıp içeri girdiklerini söyledi.

Fransa Kürt Dernekleri Fedederasyonu (FEYKA) Başkanı Mehmet Ülker de, “Bir iki arkadaş kapıda kan izleri görüyor. Kapıyı kırıp içeri girdiklerinde, üç kadının infaz edilmiş olduğunu görüyorlar” dedi.

Büronun birinci katta bulunduğu ve işlek bir caddede yer aldığına işaret eden Ülker, katliamın 9 Ocak akşamı saat 18.00 ya da 19.00 civarı işlenmiş olabileceğini söyledi. Ülker, çok profesyonelce yapılmış bir cinayet olduğunu söyledi.

 

Paris’te dün gece katledilen üç Kürt kadını arasında bulunan PKK’nin kurucu kadrolarından Sakine Cansız 1957 yılında Dersim’de doğru. Elazığ’da öğrenci gençlik içerisinde aktif bir isim olan Cansız, 1976 yılında Kürt devrimci hareketi içerisinde yer aldı.

Elazığ’da faşist çetelere karşı verilen mücadelede öncü bir isim olan Cansız özellikle Fevzi Çakma ve Yıldızbağları mahallelerinde örgütleme çalışmaları yürüttü. 1978 yılında Dersim ve çevresindeki siyasal çalışmalara katılan Cansız profesyonel olarak devrimci hareket içierisinde yer almaya başladı.

Kürt hareketinin ilk kadın kadrolarından biri olan Cansız, 27 Kasım 1978 tarihinde PKK’nin Kongresine katıldı. Kongrenin ardından geri döndüğü Elazığ’da bir grup arkadaşıyla birlikte tutuklanan Cansız, Amed zindanına gönderildi. 12 Eylül sonrasındaki süreçte ağır işkenceler gören Cansız, 1991 yılında serbest bırakıldı.

Cezaevinden çıkar çıkmaz devrimci faaliyetlerine kaldığı yerden devam eden Cansız, Batı ve Güney Kürdistan’da faaliyet yürüttü.

Kürdistan dağlarında uzun mücadele yürüten Cansız, daha sonra Avrupa sahasına geldi. Burada Kürt kadın örgütlenmesinin öncülüğünü yapan Cansız, sürgündeki Kürtlerin kurumlaşması ve örgütlenmesinde büyük katkı sağlayan isimlerden biriydi.

FİDAN DOĞAN

Cansız ile birlikte katledilen Fidan Doğan ise 17 Ocak 1982 tarihinde Maraş’ın Elbistan ilçesinde doğdu. Avrupa’ya göç eden bir ailenin kızı olan Doğan, Fransa’da büyüdü.

Küçük yaşlardan bu yana Kürdistan Özgürlük Mücadelesine ilgi duyan Doğan, 1999 yılından itibaren aktif bir şekilde Avrupa’daki devrimci çalışmalar içinde yer aldı. Gençlik ve kadın alanlarında çalışan Doğan, 2002 yılından bu yana Avrupa’daki diplomasi faaliyetleri içindeydi. Kürdistan Ulusal Kongresi üyelerinden olan Doğan, kuruluşun Paris temsilciliğini yürütüyordu.

Scroll to top
UA-37549610-1