“Gençlik Gelecektir, Geleceğine Sahip Çık” Platformu Halk Toplantısı Reviewed by El-Com on . Londra (4 Ekim 2012) Londra Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi' binasında yapılan toplantıya konuşmacı olarak Almanya'dan-Berlinden psikolog Şahap Eraslan, Hamburg' Londra (4 Ekim 2012) Londra Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi' binasında yapılan toplantıya konuşmacı olarak Almanya'dan-Berlinden psikolog Şahap Eraslan, Hamburg' Rating:
You Are Here: Home » GENÇLİK » “Gençlik Gelecektir, Geleceğine Sahip Çık” Platformu Halk Toplantısı

“Gençlik Gelecektir, Geleceğine Sahip Çık” Platformu Halk Toplantısı

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
Londra (4 Ekim 2012) Londra Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’ binasında yapılan toplantıya konuşmacı olarak Almanya’dan-Berlinden psikolog Şahap Eraslan, Hamburg’dan sosyal ekonomist Mamo Baran, platform sözcüsü yer aldılar. İlk konuşmacı olan Mammo Baran, Emil Burkeim intaharların nedenine dair teorisine dayanarak, dinin gelmiş-geçmiş tüm toplumları etkileyen önemli faktör olduğunu söyleyerek, buradan protestanlık ile aleviliğin benzer yanlarını aktardı. Her iki inancın da kesin bağlayıcı neteliklerinin olmadığı ve toplum üyelerinin eleştirisine açık bıraktığını vurgulayarak,bir dönem Fransa’da en ağırlıkta intaharların protestanlar arasında vuku bulduğunu aktardı.Londra‘daki intaharların Kürt-kızılbaş alevi gençleri arasında olmasının tesadüf olmaması gerekir belirlemesinde bulundu. İntaharların en az gerçekleştiği dönemlerin, ulusal ve sınıf mücadelerinin yüksek olduğu dönemlerdir diyerek, örgütlenmenin, dayanışmanın, paylaşmanın önemine dikkat çekti.

 

Şahap Eraslan ise, bizim ile Avrupa insanının kültür karşılaştırması yaparak, hayatı nasıl ele aldıklarını geniçe aktardı. Anne-baba ile çocuklar arasındaki ilişkinin biçiminin çarpıklığını örneklerle aktarrark, “biz çoçukların ilerlemesini isteriz ama babayı geçmemek kaydıyla, yada ebeveyn olarak kendi fotokopilerimizi yaratmaya çalışırız” dedi. Yeni nesil yetiştirilirken yaptıkları yanlış karşısında “hata yaptın, hatanı düzeltmek yerine, utanmuyor musun gibi ahlaki değerler ile ayıplayarak bir bakıma korku kültürü yaratılmaktadır. Bizde bir başka sorun kişinin birey olamaması ve bu olanağı kişiye pek tanınmak istenmez” belirlemesinde bulundu. Erkek çocuğunun erkek sayılabilmesi için bir kaç şeyin yanısıra 1-Sünnet, 2-askerlik olarak görülür. Bunlar ise işin aslı birer tramvadan ibarertir” diyerek toplum kültürümüzün bir yanıyla eleştirilmesine dikkat çekti.

 

Soruların ardından verilen cevaplardan sonra, toparlama bölümünde platform sözcüsü, “konuşulunları bir senteze vardıracaksak söylenecek şey şudur. Ezilen İnanç gurupları olsun, ulusal topluluklar olsun yada sosyal-politik topluluklar olsun, bunların hiç biri eleştiri üstünde tutulamazlar. Gelişmenin ve ilerlemenin tek şartı düşünebilmek ve sorgulayabilmektir. Örgütlenerek gençliği toplumsal sorunlarla yüz yüze getirmek gençliği içinde bulunduğu kötü ortamdan kurtamaya büyük faydası olacaktır. İdeallleri olmayan bir bireyin veya toplulukların çürümesi, yozlaşması ve en nihayetinde bazılarımızın intihara yeltenmasi kaçınılmaz olur. Sistem gençliği çıkmaza sokmaktadır. Ancak biz içimizdeki sistemi yenersek, sistemin temelini yıkmış ve ona karşı başarmamız münkün olur” dedi.

Platformda yeralan kurumlar:

Tohum Kultur MerkeziYeni Demokratik Genclik- Yeni Kadin-Yuz Cicek Acsin Kultur Merkezi- Avrupa Demokratik Kadin Hareketi- Day-MerDay-Mer Genclik- Londra Toplum Merkezi– Gocmen Isciler Kultur Dernegi- Sosyalist Kadinlar Birligi- Young Struggle- Kurdish Studies & Student’s Organisation- Kurdish GCSE Campaign- Halk Evi Community Centre- Kurdish– Ozgur Roni Genclik Birligi- Roj Kadin Birligi- Fed-Bir- Ingiltere Alevi Kultur Merkezi ve CemeviDersim-Der– Kirkisraklilar Dayanisma Merkezi- EL-COMNurhak Kultur Evi- Paz-Der- Bozca-Der- Londra Kocgiriler Dernegi

Scroll to top
UA-37549610-1