FaŞizmin Ayak Sesleri: Anayasa Komisyonu: “Çocukların anadilini kullanma hakkı yok!” Reviewed by El-Com on . ANKARA - Türkiye Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, “eşitlik ve çocuk hakları” maddesi görüşüldü. Komisyon BDP’nin her çocuk kendi dilini kullanma hakkına s ANKARA - Türkiye Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, “eşitlik ve çocuk hakları” maddesi görüşüldü. Komisyon BDP’nin her çocuk kendi dilini kullanma hakkına s Rating:
You Are Here: Home » Slider » FaŞizmin Ayak Sesleri: Anayasa Komisyonu: “Çocukların anadilini kullanma hakkı yok!”

FaŞizmin Ayak Sesleri: Anayasa Komisyonu: “Çocukların anadilini kullanma hakkı yok!”

FaŞizmin Ayak Sesleri: Anayasa Komisyonu: “Çocukların anadilini kullanma hakkı yok!”

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
ANKARA – Türkiye Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, “eşitlik ve çocuk hakları” maddesi görüşüldü. Komisyon BDP’nin her çocuk kendi dilini kullanma hakkına sahiptir” önerisini reddetti.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda temel hak ve özgürlüklerle ilgili maddeler görüşülüyor. “Eşitlik ve çocuk hakları” maddesiyle ilgili tartışmalara anadil konusu damgasını vurdu. BDP’nin “her çocuk kendi kültüründen yararlanma ve kendi dilini kullanma hakkına sahiptir” ifadesinin metne eklenmesi önerisi komisyonda yer alan AKP, CHP, MHP’li üyeler tarafından reddedildi.

Komisyonda yer alan BDP Milletvekili Altan Tan, önerilerini ileriki dönemde tekrar görüşülmek üzere kayda geçirildiğini belirtti. Anadille ilgili tartışmaların esas olarak önümüzdeki hafta yürütüleceği bilgisini de verdi.

AKP’Lİ ÜYE: EŞCİNSELLERLE İLGİLİ İFADE GÖRMEK İSTEMİYORUZ!

Eşitlik maddesinde eşcinsellerle ilgili ibare de metne girmedi. AKP ve MHP, cinsiyet ve cinsel yönelim ifadelerine karşı çıkarken, AKP’li üye eşcinsellerle ilgili ifadeyi anayasanın hiçbir yerinde görmek istemediklerini belirtti.

Komisyonda “din, vicdan ve inanç özgürlüğü” maddesinde ise partiler “inanmama özgürlüğü” konusunda anlaştı ancak “laiklik” konusunda anlaşmazlık yaşandı. CHP, devlet inanç gruplarına karşı işlem ve eylemlerinde tarafsızdır yönündeki hükmün eklenmesini isterken, AKP’li üyeler karşı çıktı.

ANF

 

Scroll to top
UA-37549610-1