Elcom’da Stressiz Yaşam Semineri Yapıldı Reviewed by El-Com on . El-com (Elbistanlılar Dayanışma Derneği) 'StressizYaşam’ seminerine ev sahipliği etti. Dr Meryem Kaya ve meditasyon öğretmeni Gülseren Özyar stres konusunda bi El-com (Elbistanlılar Dayanışma Derneği) 'StressizYaşam’ seminerine ev sahipliği etti. Dr Meryem Kaya ve meditasyon öğretmeni Gülseren Özyar stres konusunda bi Rating:
You Are Here: Home » El-Com » Elcom’da Stressiz Yaşam Semineri Yapıldı

Elcom’da Stressiz Yaşam Semineri Yapıldı

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
El-com (Elbistanlılar Dayanışma Derneği) ‘StressizYaşam’ seminerine ev sahipliği etti. Dr Meryem Kaya ve meditasyon öğretmeni Gülseren Özyar stres konusunda bilgi verip stresle baş etmenin yöntemlerini anlattılar. İlk olarak konuşan Dr Kaya, stresin sağlık üzerindeki etkisini anlattı.

Elcom’da Stressiz Yaşam Semineri Yapıldı

Elcom’da Stressiz Yaşam Semineri Yapıldı

Meditasyon ve pozitif düşünce teknikleri üzerinde çalışma yürüten Özyar, stresin olumsuz dşncelerden dolayı kaynaklandığını anlattı.
‘‘Kürt, Alevi, göçmen, işçi, alt sınıf olan bir toplum olarak, aynı zamanda anne, baba, öğrenci ve İngiliz toplumuna entegre olamayan bir toplum olarak bir çok yönlü stres yaşıyoruz’’ diyen Kaya, tıbbi olarak stresi ‘‘Vücudun her türlü fiziksel ya da duygusal ihtiyaçlarına karşı tepki göstermesidir. Vücudunuza hormon salıp, biraz daha enerji ve güç vererek sağlar. Az oranda stres yararlı olabiliyor.
Ögrneğin bir kaza anında yararlı olan bir şey’’ şeklinde tanımladı. Kaya stresin yol açabileceği ya da daha da kötüleştirebileceği
rahatsızlıkların bazılarını, baş ağrısı, yüksek tansiyon, kalp sorunları, midede asit, bağışıklık sistemin zayıflaması olarak belirledi. Stresten
dolayı alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımını da akciğer, boğaz, karaciğer, pankreas gibi kanserlerin riskini arttırıyor.
Özyar, günümüzde yoğun düşünmenin yorgunluğa yol açtığını ifade ederek, stresin de fiziksel rahatsızlıklar gibi ciddiye alınması gerektiğini ifade etti. Özyar, olumsuz düşüncelerle baş etme yöntemleri kullanmak gerektiğini belirterek insanların gün yaşamaktansa, daha çok geçmiş ve geleceği düşündüklerini anlattı.
Seminere ev sahipliği eden El-com üyeleri, derneğin aylık kahvaltısının ardından gerçekleşen seminere yoğun ilgi gösterdiler. Katılanlar sorularıyla stres konusunda daha fazla bilgi edinmeye çalıştılar. Olumlu düşünce teknikleri üzerine seminerler gerçekleştiren Özyar’a
gulseren.ozyar uk.brahmakumaris.org email adresinden ulaşabilirsiniz.

Scroll to top
UA-37549610-1