El-Com’da Maraş Katliamı Anması Yapıldı Reviewed by El-Com on . 21 aralık günü El-Com (Elbistan Toplum Merkezi) da Maraş Katliamı konulu bir anma yapıldı. Mehmet Şeker'in konuşmacı olarak katıldığı anma etkinliği saat 14:00 21 aralık günü El-Com (Elbistan Toplum Merkezi) da Maraş Katliamı konulu bir anma yapıldı. Mehmet Şeker'in konuşmacı olarak katıldığı anma etkinliği saat 14:00 Rating:
You Are Here: Home » El-Com » El-Com’da Maraş Katliamı Anması Yapıldı

El-Com’da Maraş Katliamı Anması Yapıldı

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
21 aralık günü El-Com (Elbistan Toplum Merkezi) da Maraş Katliamı konulu bir anma yapıldı.

IMG_0396

Mehmet Şeker‘in konuşmacı olarak katıldığı anma etkinliği saat 14:00 da başladı. Kendi aileside Maraş Katliamı mağduru olan Mehmet Şeker canlı tanıklık ve sinevizyon eşliğinde bir sunum yaptı.
Maraş tarihi ile ilgili bilgiler vererek başladığı konuşmasında Maraş’taki Kürt ve Alevi olgusuna dikkat çekti.
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Maraş’ın Kürt şehri olarak yazıldığını söyleyen Şeker, Maraşa sahip çıkmanın önemine değindi.
Ayrıca Baba İshak isyanından başlayarak çoğu Alevi-Kızılbaş isyanının Maraş dolaylarında olduğunu söyledi.
Ermeni Katliamının başlangıç yerininde Maraş’ın Zeytun bölgesi olduğunu söyleyen Şeker, Maraşın katletmeyede alışkın olduğunu belirtti.
Maraş Katliamına ulaşan süreçte egemenlerin yönetememe krizinde olduğunu, o dönemin hükümetlerinin hepsinin ömrünün çok kısa olduğunu belirten Şeker en uzun hükümetin 2 sene sürdüğünü belirtti.
Katliamda Türkeş’in rolü
Alparslan Türkeş’e bağlı kadroların Adana MİT dairesinde yönetime gelmeleriyle Maraş Katliamını planlayan ve yöneten ekibin oluştuğunu aktaran Şeker bunun Bülent Ecevit‘in arşivinde belgelendiğini söyledi.
Maraş Katliamı boyunca çok kötü olayların yaşandığını ve hepsini ayrı ayrı anlatmak yerine küçük bir çocuk ve annesinin başına gelenleri bir şiir eşliğinde anlatarak katliamdaki vahşeti gözler önüne serdi. Bu anne çocuğu bulduğunda elleri ve ayakları kesik bir şekilde ateş üzerinde bir kazanda bulmuştu.

Anma etkinliği soru-cevap bölümünden sonra sona erdirildi.

Scroll to top
UA-37549610-1