Egitim Semineri 2: Aile İçi Şiddet Reviewed by El-Com on . 04 Kasim 2012 Pazar günü Elbistan Community Centre bünyesinde  IMECE kadin  merkezinin katkilariyla aile ici şiddet konulu eǧitim semineri  duzenlendi. Film gös 04 Kasim 2012 Pazar günü Elbistan Community Centre bünyesinde  IMECE kadin  merkezinin katkilariyla aile ici şiddet konulu eǧitim semineri  duzenlendi. Film gös Rating:
You Are Here: Home » Eğitim » Egitim Semineri 2: Aile İçi Şiddet

Egitim Semineri 2: Aile İçi Şiddet

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
04 Kasim 2012 Pazar günü Elbistan Community Centre bünyesinde  IMECE kadin  merkezinin katkilariyla aile ici şiddet konulu eǧitim semineri  duzenlendi. Film gösterimi, çay ve pastalar eşliǧinde yapılan eǧitim semineri katilimcilarin kendilerini bütünüyle ifade ettiǧi bir sohbet havasinda gerçekleştirilmiştir. Seminer boyunca çocuklar için bir kreş açılarak ailelerin seminere etkili katılımı saǧlanmıştır.

Kürt ve Türk toplumu tarafından tanınan ve saygın çalışmalarıyla bilinen IMECE kadın Merkezi  katkılarıyla  hazırlanan eǧitim semineri, IMECE directorü Feride Kumbasar ve konuşma Terapisti ekibi yöneticisi Emine Yoca tarafından sunulmuştur.

 

 

 

Yaklaşık olarak iki saatin üzerinde gerçekleşen eǧitim semineri 30 dakikalık  film gösteriminin ardından  katılımcıların aktif katılımını destekleyen bir sunum dönüştürülerek gerçekleştirilmistir. Yarım saat olarak süren film “Ayna” ismini tasımaktadir. “Ayna” Türkiye’den evlilik yoluyla İngiltere ’ye gelen Nazlı adında bir genç kadın ile onun doktoru olan orta sınıf beyaz bir İngiliz kadın Nichole  hikayesini görsel olarak seminer katılımcılarına aktarmıştır. İki kadının deneyimleri üzerinden iletişim kurarak dayanışmasını anlatan güçlü bir hikayenin anlatıldıǧı katılımcılar tarafıdan belirtilmiştir. Film gösterimi sırasında filmin içeriginde bulunan sahnelerden dolayı duygusal anların katılımcılar tafarından yaşanıldıǧı gözlemlenmiştir.

 

30 dakikalik film gösteriminin ardından  seminer; Nazlının neden şiddete maruz kaldıǧını kimseye  anlatamadıǧını ?, ırk, yaş, din, eǧitim, sosyal sınıf, maddi durum ayrımı olmadan Nichole gibi eǧitimli kadınların neden şiddete maruz  kaldıǧı ?,  Nazlının yardım almasını saglayacak kuruluşlarına niçin  başvurulmadıǧı ?,  gibi sorularının cevapları katılımcıların aktif katılımı saǧlanarak cevaplandırılmıştır.

 

Kadına yönelik  şiddet hakkında bircok istatistiki  bilginin paylaşılıǧı  seminerde aynı zamanda seminerde aile içi şiddetin tanımı ve türleri, yardım isteme ve yardıma erişim engelleri, şiddete maruz kalan kisilerin destek alabileceǧi kurum ve kuruluşlar,  saǧlık personelinin rolü ve mesleki yükümlülükleri, avukatlar ve tercumanların rolü ve mesleki yükümlülükleri gibi bir çok konu seminer boyunca aydınlatılmıştır.

 

Scroll to top
UA-37549610-1