DAY-MER Seçimler için basın açıklamsı yaptı Reviewed by El-Com on . Basına ve Kamuoyuna Emek, barış ve demokrasi için oylarımız HDP'ye! Tasarruf ve kemer sıkma politikalarına karşı oluşumlara oylarımızı verelim! İngiltere’de 7 M Basına ve Kamuoyuna Emek, barış ve demokrasi için oylarımız HDP'ye! Tasarruf ve kemer sıkma politikalarına karşı oluşumlara oylarımızı verelim! İngiltere’de 7 M Rating:
You Are Here: Home » İNGİLTERE » DAY-MER Seçimler için basın açıklamsı yaptı

DAY-MER Seçimler için basın açıklamsı yaptı

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
Basına ve Kamuoyuna

Emek, barış ve demokrasi için oylarımız HDP’ye!
Tasarruf ve kemer sıkma politikalarına karşı oluşumlara oylarımızı verelim!

daymer

İngiltere’de 7 Mayıs’da yapılacak olan genel seçimler yaklaşırken, Türkiye’de yapılacak genel seçimlerde 7 Haziran’da gerçekleşecek. Britanya’da özellikle 2008’de ekonomik kriz döneminde iktidara gelen koalisyon hükümeti tarafından uygulanan kemer sıkma (tasarruf) politikaları, eğitimden sağlığa konutdan sosyal yardımlara kadar bir çok alanda kesintileri ve saldırılarıda beraberinde getirdi. Kentsel dönüşüm adı altında sosyal evlerin büyük şirketlere peşkeş çekilmesi, sağlık alanın özelleştirilmesi hedeflenerek bütçe yetersizliğinden dolayı hastahane servislerinin yetersiz kalması sonucu şirketlere devredilmesinin normalmiş gibi sunulması, belediye bütçelerindeki kesintiler sonucu bir çok servisin kapanması ve kamu çalışanlarının kademeli olarak işten atılması, yüksek öğretimin paralı hale gelmesi özellikle son 5 yılda koalisyon hükümeti tarafından öne çıkan saldırı politikalarından bazıları diyebiliriz.

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar parti kemer sıkma politikalarının sadece %30 kadarını uyguladıklarını belirterek, daha refah bir ülke için gerek kamu alanında, gerekse de sosyal alanda bir çok kesintinin devam etmesi gerektiğini söylüyorlar. Koalisyon hükümeti ‘işsizliği azalttık!’ diyor ama 1 milyona yakın ‘çalışan yoksul’ olarak adlandırılan yeni bir kavramıda belleğimize koydular. Yaklaşık 1 milyon insanı aç evleri ve gıda yardım merkezlerine muhtaç ettiler.

Britanya’da seçimler yaklaşırken 3 ana partinin söylediği ortak nokta kamuda kesintilere devam edeceklerini, tasarruf politikalarını uygulamayı sürdüreceklerini beyan etmeleridir. Özellikle göçmen ve avrupa birliği karşıtı politikalarla oy toplamaya çalışan ve sözde öne çıkan UKIP ise, diğer ana partiler gibi vergi kaçaklığı yapan büyük şirketler için hiç bir yaptırım önermiyor. İşte böylesi önemli bir süreçte gerçekleşen Britanya’daki genel seçimlerde bu partiler emekçilere tasarruf ve kesinti politikalarından başka bir seçenek sunmuyor.

Bu nedenle Day-Mer olarak Britanya’da yapılacak olan 7 Mayıs’daki genel seçimlerde Türkiye kökenli göçmen emekçilerin tasarruf politikalarını kabul etmeyen, kesintilere karşı mücadele eden, herkese parasız sağlık ve eğitim hakkını talep eden, savaş ve işgal politikaların reddeden, göçmenleri günah keçisi gösteren değil yerli ve göçmen emekçilerin birliğini savunan oluşumlara ve koalisyonlara oy vermesi çağrısında bulunuyoruz.

tuscBildiğiniz gibi Türkiye de önemli bir dönemeçten geçiyor. 13 yıldır tek başına iktidarda olan AKP Hükümeti, bu seçimlerle birlikte egemenliğini perçinleyip, bütün toplumsal kesimler üzerindeki baskıyı arttırmanın, totaliter bir rejim kurmanın planlarını yapıyor. Bu planlara karşı Türkiye içinde önceki dönemlerden farklı önemli bir toplumsal muhalefet oluşmuş durumda. İşçi sınıfı, emekçiler, kamu çalışanları, değişik halk kesimleri arasında hükümetin baskıcı, antidemokratik, laik eğitim sistemini yok sayan, sermaye yanlısı politikalarına karşı tepki, öfke kabarmış ve kendisini çoğu zaman sokakta ifade etmiştir. Kürt halkının hakları için büyük bedeller ödeyerek ortaya koyduğu mücadele, Alevi örgütlerinin hükümetin ayrımcı politikalarına karşı alanları doldurması önemli gelişmelerdir. Türkiye’nin her gün bir yerinde ortaya çıkan işçi ve emekçi direnişleri, grevleri, hükümetin tüm yasakçı tutumuna rağmen, emekçilerin haramilerin saltanatını yıkmaya kararlı olduğunu gösteriyor.

AKP Hükümeti’ne karşı çıkan farklı toplumsal kesimlerin oluşturduğu muhalefeti birleştirmek, çekim merkezi haline getirmek ve bunu parlamentoya da taşımak için 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler önümüzde bir fırsat olarak duruyor. Türkiye’deki emek ve demokrasi güçleri seçimlere HDP çatısı altında girme ve barajı aşma hedefiyle ittifak yapmış bulunuyor.

Yüzde 10 barajının aşılması durumunda hem hükümetin planlarının önemli ölçüde bozulacağı hem de emek ve demokrasi güçlerinin önemli bir sıçrama yapacağı açıktır. Türkiye’deki emek ve demokrasi güçlerinin seçimlere HDP çatısı altında girmesi, barajı aşma hedefiyle ittifak yapmış bulunması, ve parlementoda bu güçlerin sesi olması, avrupa ve dünyadaki emek ve demokrasi mücadelesi açısından da çok önemlidir. Bu nedenle seçme hakkı bulunan herkesi 30-31 Mayıs tarihleri arasında konsolosluklarda kurulacak sandıklarda oy kullanmaya, emek, barış ve demokrasi için oylarımızı HDP’ye vermeye çağırıyoruz.

DAY-MER ÜYELERİ

Scroll to top
UA-37549610-1