Açlık grevi eylemlerinde 30 Ekim çağrısı Reviewed by El-Com on . HABER MERKEZİ - Cezaevlerinde 47.gününde olan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerine destek amacıyla yapılan eylemlerde topyekün direniş günü ilan edilen 30 Ekim’d HABER MERKEZİ - Cezaevlerinde 47.gününde olan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerine destek amacıyla yapılan eylemlerde topyekün direniş günü ilan edilen 30 Ekim’d Rating:
You Are Here: Home » Slider » Açlık grevi eylemlerinde 30 Ekim çağrısı

Açlık grevi eylemlerinde 30 Ekim çağrısı

Açlık grevi eylemlerinde 30 Ekim çağrısı

Paylaş…Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInPrint this page
HABER MERKEZİ – Cezaevlerinde 47.gününde olan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerine destek amacıyla yapılan eylemlerde topyekün direniş günü ilan edilen 30 Ekim’de ‘hayatı durdurma’ çağrıları yapıldı.

Açlık grevlerine destek amacıyla Diyarbakır, Ağrı, Van, Batman, Urfa ve ilçelerinde açlık grevleri başlatıldı. Demokratik direniş çadırları açıldı.

Aydın, Sanatçı ve Yazarlar İnisiyatifi, cezaevlerindeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine ilişkin Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti önünde basın açıklaması yaptı. Aralarında sanatçı Diyar, Mehmet Atlı, Cevdet Bağca ile yazar Roni War’ın da bulunduğu 252 aydın, yazar, sanatçı, yönetmenin altına imza attığı basın açıklamasına yazar ve DTK Daimi Meclis Üyesi Osman Özçelik de katıldı. Aydın, Sanatçı ve Yazarlar İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Özçelik, Türkiye’nin 60’a yakın cezaevinde vicdanları kanatan bir açlık grevinin olduğunu belirterek, 12 Eylül’de başlayan açlık grevlerinin ölüm sınırında olduğunu ve bu direnişin sonlandırılması adına hükümetten somut bir adımın atmadığını söyledi. Cezaevindeki tutsakların kendi cezaevi koşulları için değil, toplum için, savaşın bitmesi için bedenlerini ölümlere yatırdığını vurgulayan Özçelik, “Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanması için sadece ve sadece 3 temel şart ileri sürmektedirler. Bu şartlar hiç de kabul edilmeyecek şartlar değildir. Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan herkesin ve her kesimin demokrasi içinde, birlikte yaşamanın yaşamsal şartlarıdır. İşte bizi harekete geçiren bu vicdan ve insanlık duruşudur” dedi.

Türkiye’de artık “içeri” ve “dışarı” arasında bir farkın kalmadığını vurgulayan Özçelik, bu haksızlığa, hukuksuzluğa son vermek için bedenlerini dirhem dirhem eriten insanların sesine ses katmanın önemine dikkat çekti. “Sessiz kalmak kendine karşı ihanettir” diyen Özçelik, “Sessiz kalmak geleceği öldürmek demektir! Biz arkadaşlarımıza, yoldaşlarımıza sahip çıkmalıyız! Bugün sahip çıkmazsak ne zaman sahip çıkabiliriz?” diye sordu. İnisiyatifin bu eylemi selamladıklarını ve bu eylemin barışçıl bir şekilde sonlandırılmasını ümit ettiklerini belirten Özçelik, bu taleplerin kendi talepleri olduğunu ve taleplerin bir an önce yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

BDP Hani İlçe Örgütü, cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek vermek amacıyla BDP binasında 1 günlük açlık grevi başlattı. Açlık grevine BDP İlçe örgütü, belediye başkanı, belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı. BDP Kocaköy İlçe Örgütü de, açlık grevlerine destek vermek amacıyla aralarında BDP ilçe başkanı, belediye başkanı, barış annelerinin de bulunduğu 22 kişi ile 3 günlük dönüşümlü açlık grevi başlattı.

AĞRI’DA 30 EKİM ÇAĞRISI

BDP Ağrı İl Örgütü’nde başlatılan açlık grevinin “topyekun direniş günü” olarak ilan edilen 30 Ekim’e kadar süreceği belirtildi. Açlık grevi eyleminin yapıldığı İl binasına “An azadi an azadi”, ‘Sayın Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüzdür” pankartları asıldı. BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy açlık grevindekileri ziyaret etti. Aksoy, “Şimdi açlık grevine bedenini yatıran arkadaşlarımız kendi anadilinde savunma yapamıyorlar, hala ‘bilinmeyen bir dil’ deniliyor. Arkadaşlarımızın talepleri meşrudur biz de Kürt halkı olarak bu eylemlerin içinde olacağız” dedi. Aksoy, Türkiye’nin her ilinde çeşitli eylem ve etkinliklerinin devam ettiğini belirterek, 30 Ekim’de yapılacak basın açıklamasına bütün Ağrı halkını davet etti. Aksoy, daha sonra açlık grevindekileri ziyaret etmek üzere Patnos’ta doğru yola çıktı.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde dün başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevleri 2. gününde devam ediyor. “Topyekün direniş günü” olarak ilan edilen 30 Ekim için BDP Doğubayazıt İlçe Örgütü ve kentte bulunan STK’ler ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan BDP Doğubayazıt İlçe Başkanı İbrahim Kaya, “Sayın Öcalan’a özgürlük, anadilde eğitim, cezaevlerindeki açlık grevinde istenilen talepler bizim de talebimizdir’ şiarıyla 30 Ekim Salı günü düzenlenecek yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. 30 Ekim günü düzenlenecek yürüyüşün saat 12.00’da BDP İlçe binası önünden belediye önüne kadar yapılacağı belirtildi.

VARTO’DA GREV YENİ KATILIMLARLA SÜRÜYOR

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinde destek amacıyla Muş’un Varto ilçesinde yeni katılımlarla açlık grevi devam ediyor. BDP Varto İlçe binasında 26 Ekim’de başlatılan açlık grevlerini bugün Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer ve belediye meclis üyeleri ile beraber 16 kişilik grup devraldı.

BOSTANİÇİ’DE AÇLIK GREVİ ÇADIRI KURULDU

Van’ın Bostaniçi (Sixkê) beldesinde cezaevlerinde sürdürülen açlık grevine ilişkin BDP Bostaniçi Belde Örgütü basın açıklaması düzenleyerek beldede açlık grevi çadırı kurdu. BDP belde binası önünde düzenlenen açıklamaya Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, BDP belde yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada, “12 Eylül’den itibaren siyasi tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevini selamlıyoruz” pankartını taşıyan kitle sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindana” sloganları attı. Daha sonra açıklama yapan BDP Bostaniçi Belde Başkanı Rıza Sucai, cezaevlerinde açlık grevine giren tutsakların ölüm sınırına yaklaştığını, yaşanacak her hangi bir ölümden ise Hükümet’in sorumlu olacağını belirtti. Sucai, “Bilindiği gibi 15 aydan beridir Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerinde ağır bir tecrit vardır. Cezaevlerinde bulunan tutsaklar Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecridi kınamak, siyasi ve askeri operasyonlara durması ve Kürt halkının demokratik taleplerinin kabul edilmesi için 47 gündür açlık grevine girmişlerdir. Biz de bugün burada hem arkadaşlarımıza destek amacıyla hem de onlarla birlikte olduğumuzu belirtmek için açlık grevi eylemini başlatıyoruz.

Sucai, “Biz buradan Başbakan’a sesleniyoruz, sakın ola ki Kürtlerin nabzını sınamayın, bizleri artık ufak tefek kandırmaca oyunlarla kandırmayın. Bizler barış ve kardeşlik dedikçe, sizler öldürdünüz yok ettiniz. Artık buna tahammülümüz kalmamıştır. Ve bunu da belirtmek istiyoruz süreç böyle devam ederse halklar arasında kopuş noktası olacaktır. Çünkü Kürt halkının artık kaybedeceği hiç bir şeyi kalmamıştır” dedi. Sucai son olarak, belde örgütü olarak kendilerinin de açlık grevine girdiğini ve 30 Ekim’de Van F Tipi cezaevinde yapılacak olan basın açıklamasına herkesin destek vermesini istedi.

Yapılan basın açıklamasından sonra kitle 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Kitle daha sonra BDP belde binası arkasında kurulan açlık grevi çadırına geçti. Açlık grevinde bulunan siyasi tutsaklara destek amacıyla 3 günlük süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemcileri adına konuşan Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, Kürt halkının her bayramını zehir eden, Kürt halkına her bayramda sadece ölümü reva gören sisteme başkaldırı yapan ve eylemselliklerini 47 gündür bedenlerini açlığa yatırarak sistemi çöktüren siyasi tutsakları selamladığını ifade etti. Açlık grevlerine ilişkin beldelerinde evleri tek tek gezerek sürece ilişkin bilgi aktarımında bulunduklarını belirten Ergüneş, “Herkes bunu iyi bilsin tek bir arkadaşımızın şahadeti bizler için hayatın durmuş olduğu anlamına gelir. Şu an 680 arkadaşımız cezaevlerinde açlık grevinde. Birçok arkadaşımız ölüm sınırında, 60 arkadaşımızın sağlık durumu ise ciddi boyuta ulaşmış durumdadır. Cezaevlerinde bulunan arkadaşlarımızın talepleri bilinsin ki tüm Kürt halkının talebidir. Bu arkadaşlarımızın talepleri için biz BDP Bostaniçi Belde Örgütü ve belediye yönetimi olarak Salı gününe kadar açlık grevine gireceğiz” dedi.

MARDİN’DE 3 MAHALLEDE DİRENİŞ ÇADIRLARI KURULDU

BDP Mardin il, Kızıltepe ilçe yöneticileri, Kızıltepe Belediye Başkanvekili Haşim Baday, Kızıltepe Belediye Başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, DTK üyeleri, MEYA-DER, MADAY-DER yöneticileri ve yüzlerce yurttaşın katılımıyla PKK’li ve PAJK’lı tutukluların başlattığı ve 47’nci gününde devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek için üç mahallede çadır kuruldu. Tüm mahallelerin katılımıyla Atatürk, Tepebaşı ve Cumhuriyet mahallelerinde kurulan çadırlarda yüzlerce yurttaş bir araya gelerek, “PKK’li ve PAJK’lı tutukluların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerini selamlıyoruz” denildi. Çadırlara “Şehidên tirêja rojê rumeta me ne”, “Mazlumların, Kemal Pir’in ardıllarının başlattığı direnişi selamlıyoruz ve bu direnişte yer alıyoruz” ile PKK lideri Abdullah Öcalan, Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Necmi Öner ve Eşref Anyık’ın posterleri asıldı.

Mahallelerde açılan çadırlarda açlık grevi başlatan yurttaşlara yüzlerce kişi de destek ziyaretinde bulundu.

URFA’DAKİ GREVİ BOZOVALILAR DEVRALDI

BDP Urfa İl Örgütü, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek amaçlı 25 Ekim’de dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatmıştı. İki günlük dönüşümlü olarak başlayan eylemi Bozova ilçesinden gelen devraldı. Eylemini tamamlayan grubun ardından aralarında Yazar Mehmet Serhat Polatsoy’un da bulunduğu grup, “Bayramı açlıkla karşılayıp öyle bitirmek amacıyla 4 günlük greve girdik ve bugün 3. günündeyiz. Bizler eylemimizi yarın öğlen itibariyle sonlandıracağız. Pazartesi günü yeni bir grup ile ‘sonuç alınıncaya dek’ süresiz-dönüşümlü eylem devam edecek” diye kaydetti.

BATMAN’DA SENDİKA ÜYELERİ TUTSAKLARA DESTEK VERİYOR

Batman Demokrasi Platformu, PKK’li ve PAJK’lı tutsakların 12 Eylül’den itibaren PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve anadil önündeki engellerin kaldırılması talepleriyle başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Yılmaz Güney Sineması önünde süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. Eyleme BDP Batman İl Eş Başkanvekili Ayşe Ağılgat, Batman Demokrasi Platformu üyesi STK’ler ile çok sayıda yurttaş katıldı. Burada konuşan Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, 47’nci gününde 680 tutsak tarafından devam ettirilen açlık grevi eyleminin ölüm riski sürecine girmiş durumda olduğunu belirtti.

Barıştan, özgürlükten ve eşitlikten yana olan tüm çevrelerin ortak duygusunun 47 gündür açlık grevinde olan ve haklı talepleri için bedenlerini ölüme yatıran tutsakların beklentilerinin karşılanması yönünde olduğunu ifade eden Tekik, “Devleti yöneten AKP hükümetinin, tasfiyeci, ötekileştirici ve savaşçı politikalardan vazgeçip, Kürt hareketinin tüm bileşenleriyle ve Sayın Abdullah Öcalan ile diyalog ve müzakereyi samimiyetle benimseyip Kürt sorununa adil ve kalıcı çözümü esas alması, kamuoyunun acil ve yüksek beklentisidir” dedi.

Açıklamanın ardından Petrol-İş Batman Şubesi’ne bağlı 17 üye bir günlük açlık grevi eylemine başladı. Açlık grevine başlayanlar üzerlerinde “Çatışma değil müzakere” yazılı tişörtler giyerken sinemanın duvarlarına ise “Açlık grevindeyiz”, “Sessiz kalmak insanlık suçudur”, “Kardeşlerimizin ölümlerine sessiz kalmayalım” dövizleri asıldı. Açlık grevi eylemini yarın da Batman SES Şubesi devralacak.

 

ANF / NEWS DESK

Scroll to top
UA-37549610-1